מה זאת התקרחות נשית?

התקרחות גברית נחשבת כדבר שבשגרה, בטח ובטח בישראל בה אחוז הגברים המקריחים עולה עם השנים. אבל מה עושה אישה שמתחילה לאבד את השיער שלה?

על פי ההערכות מעל 50% מהנשים  סובלות מנשירת שיער מוגברת בשלב כזה או אחר בחייהן . התקרחות נשית נותרה אחת הבעיות המטרידות והכי פחות מדוברות בתחום רפואת הנשים. האיגוד האמריקאי לאובדן שיער הגדיר את הבעיה אצל נשים כ"מצב רציני ומשנה חיים" שפוגע בדימוי העצמי ובמצב הרגשי.

ברוב התרבויות, שיער ארוך ושופע נקשר באופן מסורתי לנשיות. בגלל זה, עבור נשים רבות נשירת שיער היא חוויה מאוד טראומטית. חלק לא מבוטל מהן מעדיפות לא לדבר על הבעיה ולטאטא אותה מתחת לשטיח בגלל הבושה והמבוכה הרבה שהן מרגישות, ואפילו לא מודעות לאפשרויות הטיפול הקיימות.

למה זה קורה?

תורשה - אנדרוגניות

למרבה הצער, אם יש לכן היסטוריה משפחתית של נשירת שיער  או התקרחות מוגברת שהחלה בגיל מסוים, ייתכן שמצפה לכן גורל זהה  התופעה הזאת נקראת אלופציה אנדרוגנית, שהיא הגרסה הנשית של התקרחות גברית טיפוסית. אצל נשים, דפוסי ההתקרחות מתבטאים פחות בנסיגה של קו השיער, ויותר בהתרחבות של "השביל" בשיער שממוקם באמצע הראש ובהידלדלות כללית של שיער הקרקפת בעיקר בחלק הקדמי של הקרקפת.

שלא כמו בהתקרחות אצל גברים שברוב המוחלט של המקרים מדובר בהתקרחות תורשתית-אנדרוגנית, אצל נשים ישנם סיבות שכיחות נוספות לאובדן שיער בקרקפת, חשוב להתייעץ עם רופא מומחה לצורך איבחון וטיפול נכון.

אובדן שיער עשוי להיות זמני או קבוע, ולהיגרם עקב חוסר איזון הורמונלי, מחלה או מצב אחר, או ממצבים זמניים וחולפים ובהם סטרס, היריון ותרופות מסוימות. מצבים אחרים עלולים אף הם לגרום לשינויים קבועים ובלתי הפיכים בדפוסי צמיחת השיער.

אובדן שיער עשוי להיות זמני או קבוע, ולהיגרם עקב חוסר איזון הורמונלי, מחלה או מצב אחר, או ממצבים זמניים וחולפים ובהם סטרס, היריון ותרופות מסוימות. מצבים אחרים עלולים אף הם לגרום לשינויים קבועים ובלתי הפיכים בדפוסי צמיחת השיער.

סטרס (מתח)

זה לא סוד שלחץ ומתח מתמשך יכולים להיות הרסניים לגוף. כולנו מודעים לעובדה הזאת, אבל ייתכן שתופתעו לגלות שהם מהגורמים המובילים להתקרחות אצל נשים, אירוע סטרסוגני  יכול להוביל לנשירה מוגברת לאחר כ-3 עד 6 חודשים.  

תרופות וויטמינים

נשירת שיער הינה תופעת לוואי מוכרת של תרופות רבות, המוכרות ביותר הינן התרופות הכימותרפיות אך גם תרופות אחרות הנמצאות בשימוש רב עלולות לגרום לנשירת שיער.

גלולות למניעת הריון אשר מונעות ביוץ באמצעות שינוי מאזן ההורמונים הנשיים אסטרוגן ופרוגסטין בגוף. כשמדובר בנשים הרגישות במיוחד לשינויים הורמונליים, התרופות עלולות לעורר אצלן נשירת שיער בזמן נטילת התכשיר ואף כמה שבועות לאחר הפסקת השימוש בגלולות. לעומת זאת בנשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות איזון הורמונלי באמצעות גלולות אלו יכולות לשמר שיער ולהפחית נשירת שיער והתקרחות.

גם עודף ויטמין A הוא גורם ידוע להתקרחות אצל נשים. למרות שלל היתרונות הבריאותיים של הוויטמין, הגזמה בצריכתו – יכולה להסתיים באובדן שיער. לפעמים כל המוסיף גורע. למרבה המזל, מדובר בתהליך הפיך. ברגע שרמת הוויטמין A בגופכן חוזרת לרמה תקינה, גם השיער צפוי לחזור לצמוח כרגיל.

חסר ברזל, אבץ וויטמינים חיוניים אחרים עלול לגרום לנשירת שיער מוגברת, חסרים אלו ניתן לגלות בבדיקות דם שגרתיות ולהשלים חסרים אלה ע"י תזונה נכונה ותוספי תזונה הניתנים להשגה ללא צורך במרשם.

טיפול יומיומי בשיער

אם אתן נוהגות לקלוע, לשזור ולאסוף את שיערכן באותו אופן, זו יכולה להיות הסיבה לנשירת השיער שלכן. תופעה זאת נקראת Traction Alopecia – נשירת שיער שנגרמת כתוצאה ממשיכת יתר של השיער.

היא מתרחשת כאשר נוצר לחץ רציף ומתמשך על זקיקי השיער. אפילו עיצובי שיער יומיומיים ונפוצים כמו קוקו וצמות יכולים לגרום לנשירת שיער מהסוג הזה. אם תהפכו את זה למנהג קבוע, זה יכול להוביל להצטלקות העור בקרקפת ולהביא לכך שנשירת השיער שאתן סובלות ממנה תהפוך לתמידית.
וכמובן, שימוש במחליקי שיער הוא אחד הגורמים הנפוצים לנשירה מוגברת של השיער.

טראומה לגוף

אחת מהתקופות הרגישות ביותר מהבחינה הזאת היא ההריון, הלידה וההתאוששות שבאה אחריה. תנודות הורמונליות מתרחשות במהלך תקופת ההריון ונשים רבות יכולות להבחין בהתחלה בשיער עבה יותר מהרגיל. אבל בתקופת ההחלמה מהלידה, המטוטלת נעה לצד השני, ורוב השיער הסמיך שצמח מתחיל לנשור.

שיער הקרקפת יכול לחזור למצבו הרגיל והתקין תוך כמה חודשים, בהם גופכן יקבל את ההזדמנות להחזיר את ההורמונים לרמה נורמלית ומאוזנת. עם זאת, אין כל ערובה שהבעיה תחלוף מעצמה.

שיערנו מתוכנת למחזור צמיחה מעגלי וקבוע: צמיחה פעילה, מנוחה ונשירה. אבל טראומה מכל סוג שהוא יכולה לזעזע את הגוף, לבלום את התהליך, ולהאיץ את שלב הנשירה. נשירת שיער יכולה להתרחש אפילו שישה חדשים לאחר האירוע הטראומטי שחוויתן כמו גם טראומה נפשית.

מה עושים?

חשוב להבדיל בין נשירת שיער מוגברת וזמנית לבין תופעת שיער דליל או התקרחות, כאשר יש נשים הסובלות מנשירת שיער כרונית בעוד אחרות סובלות מנשירה חריפה. כדי להציע טיפול יעיל ואפקטיבי לנשים חשוב לפנות לרופא מומחה לבעיות עור ושיער על מנת לעבור אבחון מדויק. טיפול לנשים הסובלות מתופעת שיער דליל שונה מדרכי הטיפול אותן נהוג להציע לנשים הסובלות מבעיית נשירת שיער. כמו עם כל בעיה רפואית, אבחון נכון ומהיר, יחד עם בקיאות בנוגע לפתרונות האפשריים ומידת היעילות שלהם, הם המפתח לטיפול מוצלח.

נשירת שיער אצל נשים הינה תופעה שכיחה, הבעיה עלולה לגרום לדימוי עצמי נמוך ולפגיעה בביטחון העצמי. אבחון מקצועי על ידי רופא מומחה מאפשרת לנו להתאים לכן פתרונות יעילים ומוכחים לבעיה, על מנת לעצור את הנשירה ובמקרים בהם שורש השערה עוד חי, להביא לצמיחה מחודשת של השיער ולקבל שיער מלא ושופע.

גם אם שיערכן מתחיל לנשור בקצב מדאיג, תמיד תזכרו שיש תקווה לעצור את המצב. קחו את עצמכן בידיים ותעשו את הצעדים הנדרשים כדי לטפל בזקיקי השיער שלכן ולהשיב אותם לחיים. תהיו סבלניות, ותתמידו בתהליך לאורך זמן!

לא מעט טכנולוגיות שפותחו היום מאפשרות טיפול בהתקרחות נשית, החל מטיפולים חדשניים שאינם פולשניים לעידוד צמיחת שיער וטיפול בנשירה, כמו טיפול בלחץ אויר ועד השתלת שיער בשיטת החדשנית DHI\FUE המאפשרת השתלת שיער מבלי צורך בגילוח הראש  וללא הצטלקות כמו בעבר.

לפרטים חייג: 03-575-4440 או הזמן שיחת ייעוץ

אנא מלא את פרטיך
ונחזור אליך בהקדם האפשרי

דילוג לתוכן